Udziały spółki stanowią własność jej wspólników. Jako prawa majątkowe mogą być przedmiotem obrotu, mogą podlegać także dziedziczeniu.
Umowa spółki może niekiedy ograniczać prawo wspólnika do swobodnego obrotu posiadanymi przez niego udziałami. W dzisiejszym wpisie kilka słów na temat zgody na zbycie udziałów w spółce z o.o.
Zgoda na zbycie udziałów w spółce z o.o. - kiedy jest wymagana?
Udziały w spółce, jako prawo majątkowe, mogą być przedmiotem obrotu. Wspólnik może więc swoje udziały zbyć (w całości lub w części, może także sprzedać ułamkową część udziału) lub je zastawić. Niekiedy jednak zgoda na zbycie udziałów będzie wymagana dla skuteczności tej czynności.
Zbycie udziałów nie oznacza wyłącznie ich sprzedaży. Chodzi o każdą czynność, która prowadzi do przeniesienia prawa własności, a więc na przykład także o zamianę, darowiznę, etc.
Prawo wspólnika do zbywania udziałów może zostać ograniczone w umowie spółki. W praktyce najczęściej spotyka się zapisy, z których wynika, że sprzedaż udziałów wymaga zgody spółki. Oznacza to, że wspólnik musi uzyskać pisemną zgodę na sprzedaż udziałów przed samą czynnością.
Kodeks spółek handlowych mówi o "zgodzie spółki", więc w praktyce taką zgodę wyraża właśnie zarząd, jako organ reprezentujący podmiot. Przystępując do umowy sprzedaży udziałów wspólnik powinien przedłożyć drugiej stronie czynności dokument, z którego będzie wynikało, że spółka wyraziła zgodę na zbycie (pod warunkiem oczywiście, że wymaga tego umowa spółki).
Zarząd może nie wyrazić zgody na zbycie udziałów. W takiej sytuacji wspólnik ma prawo do wystąpienia do sądu rejestrowego z wnioskiem o wydanie pozwolenia na taką czynność. Spółka, w terminie wyznaczonym przez sąd może przedstawić innego nabywcę udziałów, niż wskazany przez wspólnika.
Zgoda na zbycie udziałów w spółce z o.o. - inne ograniczenia
Wymóg, aby na sprzedaż udziałów zgodę wyraziła spółka, jest najczęściej spotykanym, chociaż oczywiście nie jedynym, jaki pojawia się w obrocie.
Umowa spółki nie może zupełnie zakazywać wspólnikom zbywania należących do nich udziałów. Taki zapis będzie sprzeczny z ustawą i w efekcie nieważny. Również za nieważne uznaje się takie zapisy, które w praktyce w sposób rażący utrudniają ich zbywanie.
Przykład: za nieważny należy uznać zapis w umowie spółki, który wyznacza rażąco długi termin, w którym spółka może wyrazić zgodę na zbycie udziału
W praktyce najczęściej spotyka się następujące ograniczenia w zbywaniu udziałów w spółce:
wskazanie kategorii osób, które mogą nabyć udziały (np. wyłącznie pozostali wspólnicy, osoby wykonujące określony zawód)
wymóg jednomyślnej zgody pozostałych wspólników
zgoda konkretnego wspólnika
pierwszeństwo w nabyciu udziałów zastrzeżone dla pozostałych wspólników
Comments