top of page
Mariusz

Zasada biznesowej oceny sytuacji (Business judgment rule) - art. 293 § 3 ksh

Zaktualizowano: 10 gru 2024


mężczyzna wchodzi po schodach trzymając czarną, skórzaną teczkę
Zasada biznesowej oceny sytuacji (Business judgment rule)

W dzisiejszym wpisie kilka słów na temat kwestii, która bardzo mocno wiąże się z ewentualną odpowiedzialnością odszkodowawczą członka zarządu, tj. zasady biznesowej oceny sytuacji (business judgment rule).


Członek zarządu może ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą, jeżeli wyrządzi spółce szkodę z własnej winy. W tego typu sprawach ustalenie kwestii winy członka zarządu pozostaje najistotniejsze, gdyż decyduje o poniesieniu, lub nieponiesieniu odpowiedzialności.


Bardzo łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której członek zarządu, w jego ocenie, działa w jak najlepiej pojętym interesie spółki. Wykonuje swoje obowiązki starannie i sumiennie, korzystając przy tym z pomocy specjalistów (prawników, doradcy podatkowego, etc.) i mimo to, spółka i tak ponosi stratę. Czy w takiej sytuacji członek zarządu będzie zmuszony naprawić spółce wyrządzoną szkodę?


Zasada biznesowej oceny sytuacji (Business judgment rule) - co oznacza?


Zasada biznesowej oceny sytuacji (business judgment rule) została wprowadzona do kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) niedawno, bo dopiero na mocy ustawy nowelizującej, która weszła w życie w dniu 13 października 2022 roku.


Zgodnie z treścią przepisu art. 293 § 3 k.s.h.:


 

Członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidator nie narusza obowiązku dołożenia staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności, jeżeli postępując w sposób lojalny wobec spółki, działa w granicach uzasadnionego ryzyka gospodarczego, w tym na podstawie informacji, analiz i opinii, które powinny być w danych okolicznościach uwzględnione przy dokonywaniu starannej oceny.

 

Dzięki treści przepisu art. 293 § 3 k.s.h. osoby odpowiedzialne za kierowanie i nadzorowanie bieżącą działalnością spółki uzyskały swoistą ochronę na wypadek nietrafionych decyzji biznesowych. Dzięki zasadzie biznesowej oceny sytuacji (business judgment rule) ich odpowiedzialność na skutek takich decyzji jest wyłączona, jeżeli przy ich podejmowaniu postępowali lojalnie wobec spółki oraz działali w granicach uzasadnionego ryzyka gospodarczego.


Na działanie w granicach biznesowej oceny sytuacji wskazuje w szczególności oparcie się przez członka organu na informacjach, analizach i opiniach, które powinny być w danych okolicznościach uwzględnione przy dokonywaniu starannej oceny.


 

Przykład: podjęcie decyzji przez członka zarządu po przeanalizowaniu sporządzonej na jego zlecenie opinii prawnej, przeprowadzenie konsultacji z doradcą podatkowym

 


55 wyświetleń

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page