top of page
Mariusz

Umowa pomiędzy spółką i członkiem zarządu



uścisk dłoni
Umowa pomiędzy spółką i członkiem zarządu

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kieruje jej codziennym funkcjonowaniem i reprezentuje spółkę "na zewnątrz". Zawsze wtedy, gdy spółka składa jakieś oświadczenie woli, w jej imieniu działania podejmuje właśnie zarząd.


Co jednak w sytuacji, w której spółka miałaby zawrzeć umowę z członkiem własnego zarządu? Czy w takim przypadku członek zarządu będzie podpisywał umowę sam ze sobą?


Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) co do zasady tego zabrania. Obowiązujące przepisy wyjaśniają co zrobić w sytuacji, w której konieczne jest zawarcie umowy pomiędzy spółą i członkiem zarządu. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.


Umowa pomiędzy spółką i członkiem zarządu - kto ją zawiera?


Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa członek zarządu nie może występować w dwóch rolach, tj. z jednej strony jako reprezentant spółki, a z drugiej - jako strona umowy.


Każdorazowo, kiedy umowa pomiędzy spółką i członkiem zarządu miałaby zostać zawarta, spółka będzie reprezentowana przez:

  • radę nadzorczą

    lub

  • pełnomocnika powołanego uchwałą wspólników


Taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku każdego rodzaju umów. Nie chodzi więc tutaj wyłącznie o sprawy związane z pełnieniem przez taką osobę funkcji członka zarządu (umowa o pacę, zlecenie, etc.), ale także, o każdą inną czynność prawną ze spółką (także taką, w której członek zarządu występuje jako osoba fizyczna, niezwiązana ze spółką).


 

Przykład: umowa pomiędzy spółką i członkiem zarządu dotycząca umowy o pracę i umowy zlecenia, umowa pomiędzy spółką i członkiem zarządu, na mocy której członek zarządu sprzedaje spółce auto albo kupuje od spółki nieruchomość

 

Kodeks spółek handlowych, jako uprawnionych do zawarcia umowy z członkiem zarządu wskazuje wyłącznie radę nadzorczą lub pełnomocnika powołanego uchwałą wspólników. Jest to katalog zamknięty. Nie jest zatem możliwe, aby w takim przypadku spółkę reprezentował prokurent.


Nawet jeżeli w spółce funkcjonuje zarząd wieloosobowy i teoretycznie możliwe byłoby zawarcie umowy z członkiem zarządu z zachowaniem zasad reprezentacji, to i tak z przez wzgląd na obowiązujące przepisy nie można tego zrobić.


 

Przykład: Spółka posiada dwóch członków zarządu, a każdy z nich jest uprawniony do jednoosobowej reprezentacji. Jeden z członków zarządu chce sprzedać spółce prywatne auto. Chociaż możliwe jest, aby umowę kupna-sprzedaży podpisał skutecznie drugi członek zarządu, to jednak przepisy nie przewidują takiej możliwości. W takim przypadku spółkę będzie reprezentowała rada nadzorcza lub pełnomocnik wspólników.

 

Członek zarządu (którego nie dotyczy czynność) może reprezentować spółkę jako pełnomocnik powołany przez wspólników (tak np. SN w wyroku z dnia 22 lutego 2023 r., II CSKP 785/22, LEX nr 3538142, SA w Białymstoku w wyroku z dnia 20 marca 2018 r., III AUa 18/18, LEX nr 2481762, oraz SA w Poznaniu w wyroku z dnia 29 marca 2018 r., I AGa 51/18, LEX nr 2490113).


Niezachowanie zasad, o których mowa powyżej skutkuje bezwzględną nieważnością czynności prawnej.


Umowa pomiędzy spółką i członkiem zarządu - spółka jednoosobowa


Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku spółek jednoosobowych, w których jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu. W takim przypadku nie jest możliwe powołanie pełnomocnika, który reprezentowałby spółkę jak strona transakcji.


Umowa pomiędzy spółką i członkiem zarządu (a zarazem jedynym wspólnikiem) wymaga każdorazowo formy aktu notarialnego.


Brak zachowania formy aktu notarialnego skutkuje bezwzględną nieważnością czynności prawnej.



65 wyświetleń

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page