Spółka z o.o. to w Polsce jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Nic dziwnego – może łączyć w sobie zalety jednoosobowej działalności gospodarczej z pewnymi przywilejami zarezerwowanymi dla większych podmiotów (przede wszystkim ograniczeniem odpowiedzialności majątkowej jej właścicieli). W poniższym wpisie przedstawię w ogólny sposób, czym charakteryzuje się ta forma prawna.
Jeżeli myślisz o założeniu spółki z o.o. to idealne miejsce, żeby zacząć pogłębianie swojej wiedzy na ten temat.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) - istota
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to spółka kapitałowa, co oznacza, że jej funkcjonowanie opiera się przede wszystkim na kapitale, a nie na osobach wspólników.
Spółka z o.o. powstaje w monecie podpisania przez wspólników umowy spółki. (na tym etapie to spółka w organizacji) Umowa ta wymaga formy aktu notarialnego.
Istnieje także możliwość założenia spółki z o.o. w formie elektronicznej, za pośrednictwem portalu S24 (https://ekrs.ms.gov.pl/s24/). Na tej stronie, po założeniu konta, wspólnicy mogą podpisać umowę spółki i zgłosić ten fakt do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Pozwala to z jednej strony zmniejszyć koszty założenia spółki z o.o., a z drugiej, znacznie szybciej rozpocząć działalność. Minusem tego rozwiązania jest to, że system S24 pozwala wygenerować bardzo podstawową umowę spółki. Jeżeli chcemy, żeby w umowie spółki znalazły się dodatkowe zapisy, konieczna będzie wizyta u notariusza i zachowanie tradycyjnej formy.
Niezachowanie wymaganej formy zawarcia umowy spółki powoduje, że umowa taka jest nieważna.
Kapitał spółki z o.o. (kapitał zakładowy) tworzą wkłady wnoszone przez wspólników, którzy obejmują w zamian udziały w spółce z o.o. Kapitał zakładowy tworzy swoisty "kapitał bazowy" spółki z o.o. Wspólnicy nie mogą swobodnie dysponować pieniędzmi należącymi do spółki (zarówno wchodzącymi w skład kapitału zakładowego, jak i wypracowanych przez spółkę z o.o. później), chociaż zgromadzenie wspólników spółki z o.o. podejmuje decyzje odnośnie przeznaczenia zysku spółki.
Przykład: właściciel jednoosobowej spółki z o.o. nie może kupić samochodu za pieniądze należące do spółki dla siebie. Takie działanie może być przestępstwem
Skład wspólników spółki może zmieniać się w trakcie jej funkcjonowania, ponieważ udziały spółki z o.o. są zbywalne.
Spółka z o.o. posiada osobowość prawną. Oznacza to, że jest odrębnym podmiotem prawa, posiadającym własny majątek i zdolność do zaciągania zobowiązań. Spółki z o.o. nie można utożsamiać z osobami wspólników. Wspólnicy jako właściciele spółki z o.o. podejmują jednak szereg najważniejszych decyzji, jako organ - zgromadzenie wspólników. Codziennym prowadzeniem spraw spółki z o.o. zajmuje się jej zarząd, wybierany przez wspólników.
Przykład: stroną umowy najmu lokalu jest spółka z o.o., a nie jej wspólnicy. Umowę zawiera zarząd w imieniu spółki.
Spółka z o.o. - cechy charakterystyczne:
Ograniczona odpowiedzialność wspólników: Jedną z najważniejszych cech spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność wspólników. Odpowiadają oni za zobowiązania spółki tylko do wysokości wniesionych wkładów. W przypadku problemów finansowych spółki wierzyciele nie mogą sięgać do prywatnego majątku wspólników (poza pewnymi wyjątkami).
Kapitał zakładowy: Minimalny kapitał zakładowy w spółce z o.o. wynosi 5 000 zł i jest dzielony na udziały o równej lub nierównej wartości nominalnej.
Organy spółki: Organami spółki z o.o. są: zarząd, zgromadzenie wspólników oraz - opcjonalnie - rada nadzorcza (obowiązkowa w spółkach zatrudniających co najmniej 250 pracowników).
留言