Od 1 lipca 2022 roku wszystkie wnioski do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) w sprawach spółek, należy składać za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych (PRS) - https://prs.ms.gov.pl/krs.
W teorii cały proces rejestracji spółek oraz zmian wpisów został przeniesiony "do sieci". Zainteresowani stracili faktyczną możliwość kontaktu z tym sądem w tradycyjnej, papierowej formie. Dlaczego napisałem "w teorii"? Bo faktycznie, jeżeli nie korzystasz z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, w dalszym ciągu będziesz zmuszony/na do wysyłania dokumentów do sądu tradycyjną pocztą. W dzisiejszym wpisie kilka słów na temat elektronicznego wniosku do KRS.
Zaznaczam jeszcze, że wpis niniejszy dotyczy spółek zakładanych w "tradycyjny" sposób, tj. u notariusza. Jeżeli Twoja spółka została zarejestrowana przez system S24, to nic się nie zmieniło i jest tam obsługiwana w dalszym ciągu (przynajmniej do czasu, gdy zdecydujesz się zmienić umowę spółki u notariusza).
Elektroniczny wniosek do KRS - procedura składania wniosku.
Tak jak wskazałem powyżej, od lipca 2022 roku nie jest możliwe zainicjowania postępowania przed KRS w tradycyjnej, papierowej formie. Jeżeli wyślesz do sądu wniosek i dokumenty "w kopercie", zostanie on zwrócony z zarządzeniem i pouczeniem, że aktualnie wnioski można wysyłać wyłącznie przez PRS. Sąd zwróci wprawdzie uiszczoną opłatę sądową, ale potrąci sobie 30 złotych "tytułem kwoty równej opłacie minimalnej".
Jeżeli chcesz zgłosić założenie spółki lub też, dokonać zmiany w już istniejącym wpisie musisz złożyć elektroniczny wniosek do KRS, za pośrednictwem portalu działającego pod adresem: https://prs.ms.gov.pl/krs Na tej stronie należy założyć konto i tam, wypełniając stosowny formularz, zarejestrować zmianę wpisu lub zgłosić nową spółkę. System pozwala (i wymaga) także na przesłanie załączników niezbędnych do przeprowadzenia tej czynności.
W teorii wygląda to dobrze, a w praktyce... Prawdopodobnie po tym, jak złożysz elektroniczny wniosek do KRS wraz ze wszystkimi dokumentami za pośrednictwem PRS, otrzymasz wezwanie z sądu (papierowe). Sąd zobowiąże Cię, do przedłożenia załączników do wniosku (w formie papierowej oczywiście) pod rygorem zwrotu samego wniosku.
Elektroniczny wniosek do KRS - dlaczego przesłanie dokumentów przez PRS nie wystarczy?
Odpowiadając na pytanie z nagłówka - wystarczy, tyle tylko, że nie w przypadku osób, które nie są zawodowymi pełnomocnikami.
Wynika to z tego, że w procedurze cywilnej dokumenty będące podstawą wpisu w KRS składa się do sądu w oryginałach lub poświadczonych urzędowo odpisach. Jeżeli dokument został stworzony w formie papierowej (np. uchwała wspólników spółki z o.o.), to jego skan nie będzie odpowiadał ustawowemu wymogowi (nie jest to oryginał ani urzędowo poświadczony odpis).
Jeżeli składasz elektroniczny wniosek do KRS ze skanami dokumentów, to przedkładasz sądowi wyłącznie ich kopie. Sąd domaga się przedłożenia oryginału tego dokumentu, ponieważ rejestrując spółkę albo zmianę wpisu bez oryginału (lub poświadczonej urzędowo kopii) dokumentu, referendarz sądowy naruszyłby przepisy prawa.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku zawodowych pełnomocników. W sprawach cywilnych (sprawy rejestrowe przed KRS prowadzone są na podstawie kodeksu postępowania cywilnego) adwokaci i radcowie prawni (w których sami występują) mogą poświadczać "za zgodność z oryginałem" kopie dokumentów. Kiedy adwokat składa elektroniczny wniosek do KRS wraz ze skanami uchwał, podpisuje wniosek i tym samym, poświadcza za zgodność z oryginałem przesyłane dokumenty. W efekcie, składa do sądu nie kopię, a poświadczony urzędowo odpis takiego dokumentu. Sąd może rozpoznać wniosek wyłącznie na podstawie dokumentów przesłanych mu przez PRS, a strona nie musi wysyłać oryginałów pocztą tradycyjną.
Pomysł scyfryzowania procedury rejestracji zmian w KRS należy co do zasady ocenić pozytywnie. "Wpadka" wynikająca z konieczności przedkładania sądowi dokumentacji w wersji papierowej, wynika ze specyfiki procedury cywilnej, która jak się wydaje, nie nadążą w pełni za technicznymi rozwiązaniami. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości ustawodawca wypracuje takie rozwiązania, które pozwolą na bezpośredni kontakt obywatela z KRS w formie, w jakiej obecnie mogą robić to zawodowi pełnomocnicy.
Comments