top of page
Mariusz

Dywidenda w spółce z o.o.



Banknoty euro o nominałach 10, 20, 50 i 100
Dywidenda w spółce z o.o.

Jeżeli spółka z o.o. powstaje celu gospodarczym, to osiągnięcie zysków staje się jej podstawowym zadaniem. Wspólnicy inwestują swój kapitał po to, aby w przyszłości móc uczestniczyć w podziale tego, co spółka dla nich wypracowała. Środki zgromadzone w ten sposób pierwotnie należą do spółki, ale wspólnicy mają prawo zadecydować, co stanie się z nimi w przyszłości.


W dzisiejszym wpisie opowiem o tym, w jaki sposób wspólnik spółki z o.o. może "zarabiać" na spółce, której udziały posiada.


Dywidenda w spółce z o.o. - co to takiego?


Wspólnik z reguły przystępuje do spółki po to, aby osiągać z tego tytułu konkretne zyski. Spółka prawa handlowego jednak pozostaje odrębny bytem, a pieniądze zgromadzone na jej rachunkach bankowych, należą do niej. Wspólnicy nie mogą dowolnie nimi rozporządzać i wypłacać dla siebie kwot z rachunków bankowych spółki. Korzystanie z pieniędzy spółki przez osoby do tego nieuprawnione może rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą, a nawet karną.


Kodek spółek handlowych przewiduje oczywiście możliwość udziału wspólników, w zysku wypracowanym przez ich spółkę. Podział zysku osiągniętego przez spółkę w danym roku odbywa się poprzez wypłatę tzw. dywidendy.


 

Dywidenda to "wynagrodzenie" dla wspólnika spółki z o.o., wypłacane w związku z zyskiem wypracowanym przez spółkę.

 

Wypłata dywidendy w spółce następuje przeważnie raz do roku, po zakończeniu roku obrotowego podmiotu. Umowa spółki może upoważniać zarząd do wypłaty wspólnikom zaliczki, na poczet przewidywanej dywidendy w spółce za rok obrotowy.


Dywidenda w spółce z o.o. - ustalenie wysokości


Tak jak napisałem powyżej, wspólnik co do zasady może otrzymać zysk za udział w spółce raz do roku. Odbywa się to poprzez wypłatę dywidendy.


Każda spółka z o.o. na zakończenie roku obrotowego musi sporządzić roczne sprawozdanie finansowe. Ten dokument to zestawienie wszystkich zysków i strat spółki. Jeżeli wynika z niego, że spółka w konkretnym roku wypracowała zysk, można podjąć decyzję o wypłacie dywidendy. Dzieje się to w trakcie zwyczajnego zgromadzenia wspólników, które powinno odbyć się po zakończeniu każdego roku obrotowego spółki. Jedna z uchwał podejmowanych na takim zgromadzeniu dotyczy właśnie przeznaczenia zysku. Wspólnicy mogą zdecydować wtedy o wypłacie dywidendy w spółce.


Kodeks spółek handlowych zawiera pewne ograniczenia co do wysokości wypłacanej dywidendy w spółce. Kwota przeznaczona do podziału pomiędzy wspólników nie może przekroczyć zysku spółki za ostatni rok obrotowy. Obliczając zysk należy wziąć pod uwagę:

  • niepodzielone zyski z lat ubiegłych;

  • kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału.


Kwota do podziału podlega pomniejszeniu o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które powinny być przekazane na kapitały zapasowy lub rezerwowe.


Dywidenda w spółce z o.o. - kto może uzyskać


Dywidenda w spółce może zostać wypłacona, co oczywiste, jej wspólnikom. Uprawnionymi do dywidendy w spółce są na ogół posiadacze udziałów, na dzień powzięcia uchwały o podziale zysków.


 

Przykład: Wspólnik X nabył udziały w spółce XXX Sp. z o.o. w dniu 1 czerwca 2024 roku. Zgromadzenie wspólników w dniu 30 czerwca 2024 roku podjęło uchwałę w przedmiocie przeznaczenia zysków na wypłatę dywidendy w spółce. Chociaż X nie był właścicielem swoich udziałów w roku obrotowym, w którym spółka wypracowała zysk (2023), to jemy wypłacona zostanie dywidenda.

 

Powyższe może zostać zmodyfikowane w umowie spółki. Mogą się w niej znaleźć zapisy upoważniające zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do wypłaty dywidendy w spółce. Jest to tzw. dzień dywidendy.


Zazwyczaj zyski przypadają wspólnikom proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Umowa spółki może jednak kwestie te regulować inaczej.


Jeżeli w spółce funkcjonuje prawo do tzw. dywidendy uprzywilejowanej niewypłaconej w latach poprzednich, to umowa spółki powinna określać najwyższą liczbę lat, za które dywidenda może być wypłacona. Okres ten nie może przekraczać pięciu lat.

78 wyświetleń

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page