Co to jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych?
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to państwowy rejestr, który zawiera informacje o osobach rzeczywiście kontrolujących podmioty gospodarcze. Został utworzony na podstawie ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych został stworzony po to, aby uniemożliwić (lub utrudnić) popełnianie przestępstw gospodarczych, w ramach struktur korporacyjnych. Dzięki rejestrowi (teoretycznie) wiadomo kto ma realny wpływ na kontrolę nad podmiotem gospodarczym i kto jest jego "rzeczywistym beneficjentem".
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych - kogo należy zgłosić?
Dlaczego Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych jest istotny z punktu widzenia właścicieli małych spółek z o.o.?
Z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że niektórzy wspólnicy takich spółek podlegają wpisowi do tego rejestru, a po drugie - ponieważ niedopełnienie obowiązku z tym związanego wiąże się z wysokimi karami.
Beneficjentem rzeczywistym, zgodnie z przepisami przywołanej powyżej ustawy jest m.in. osoba fizyczna będąca udziałowcem lub akcjonariuszem, której przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji osoby prawnej. Oznacza to, że każdy wspólnik, który posiada więcej niż 25% udziałów w spółce powinien zostać wpisany do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.
Przykład: osoba A posiada 25% liczby udziałów, osoba B posiada 30% i osoba C posiada 45% ogólnej liczby udziałów spółki z o.o., to w tej spółce status beneficjenta rzeczywistego będą posiadały osoba B (30%) i osoba C (45%)
Jeżeli wspólnikiem spółki z o.o. (1) jest inna spółka z o.o. (2), która posiada przynajmniej 25% + 1 udział w spółce 1, to beneficjentami rzeczywistymi spółki nr 1 będą także Ci wspólnicy, którzy posiadają przynajmniej 25%+1 udział w spółce nr 2.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych - jaka kara grozi za brak zgłoszenia?
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu przewiduje różne sankcje za niedopełnienie obowiązków wynikających z jej postanowień. Część z nich ma charakter karny, tj. stanowią przestępstwa w rozumieniu polskich przepisów, a część zagrożona jest sankcją kary administracyjnej.
W przypadku niedopełnienia obowiązku zgłoszenia zmiany w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych, na spółkę może zostać nałożona kara administracyjna w wysokości nawet do 1.000.000 złotych.
Sam beneficjent rzeczywisty może zostać ukarany sankcja w wysokości 50.000 złotych, jeżeli nie dopełnił obowiązku dostarczenia spółce wszystkich informacji oraz dokumentów niezbędnych do zgłoszenia informacji o beneficjencie rzeczywistym i jej aktualizacji.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych - termin do dokonania zmian
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu w sposób precyzyjny wskazuje ile czasu spółka ma na złożenie informacji o wpisie lub zmianie beneficjenta rzeczywistego:
w przypadku wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) zgłoszenie co Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych powinno nastąpić w terminie 14 dni od tego wpisu
w przypadku zmiany wpisu spółki w KRS - w terminie 14 dni od dokonania zmiany w KRS
jeżeli dla skuteczności zmiany nie jest konieczny wpis w KRS - w terminie 14 dni od dnia dokonania takiej zmiany
Commentaires